sala-zabaw-dla-dzieci

Sale zabaw dla dzieci a ustawa żłobkowa

Sale zabaw dla dzieci to już dość popularna forma rozrywki dla dzieci w wieku 2-12 lat, z której można skorzystać w większych miastach i centrach handlowych całego kraju. Tu nie tylko dziecko wyszaleje się pod czujnym okiem rodzica ale także bez niego. I tu pojawi się problem – czy sale zabaw dla dzieci mogą opiekować się tak małymi dziećmi?
Według przepisów dziecko do lat 3 powinno być pod opieką wykwalifikowanej kadry, w odpowiednim wg przepisów lokalu, także żywienie jest pod ścisłą kontrolą. Co więc z salami zabaw dla dzieci, skoro nie ma w nich często limitu godzinowego co do pozostawiania dzieci, a jest nawet możliwość leżakowania maluszków? Przepisy mówią jasno: miejsce, w którym nie ma świadczenia usług wychowawczych czy edukacyjnych (czyli np. zajęć z logopedą, zapewnione wyżywienie). Sale zabaw dla dzieci, które w regulaminie mają jasno określone zasady co do tylko opieki nad dziećmi nie muszą więc bać się ani Sanepidu ani tego, że zostaną wciągnięte pod wymogi ustawy żłobkowej, która bardzo ściśle wyznacza co wolno, a czego nie w przypadku opieki nad dziećmi. Nie ma oddzielnych regulacji dotyczących sal zabaw dla dzieci, gdyż działają one na podstawie ustawy o swobodzie dzielności gospodarczej tak jak wszystkie inne firmy prywatne. Wiele miejsc tego typu najzwyczajniej w świecie nie pozwala na pozostawianie pod wyłączną opieką personelu sali zabaw dla dzieci dziecka poniżej 3 roku życia, by nie naginać przepisów.
Zgodnie z ustawą żłobek musi składać się z co najmniej dwóch pomieszczeń (jedno na odpoczynek, drugie do zabawy), zaś klub dziecięcy powinien mieć przynajmniej jedno pomieszczenie z miejscem do leżakowania. Jeśli dzieci jest trzy do pięcioro to powinny mieć zapewnione nie mniej niż 16 mkw powierzchni do zabawy. Każde kolejne dziecko w żłobku to dodatkowe 2,5 mkw., a w klubie dziecięcym – 2 mkw. Opiekun w takim miejscu musi się legitymować zapisanymi w ustawie kwalifikacjami pedagogicznymi. Jeśli sala zabaw dla dzieci nie posiada znamion żłobka czy klubu dziecięcego wszystkie te wymogi nie są jak na razie wymagane przez polskie prawodawstwo.