opieka-niemcy

Praca opiekunki w Niemczech – szansa na duże zarobki w szybkim czasie?

Od wielu lat mamy w Polsce do czynienia z wyjazdami za granicę w celach zarobkowych. Wyjeżdżają starsi, młodsi, mężczyźni, kobiety i całe rodziny. Najczęściej jedziemy „na Zachód”, a w ostatnim czasie również „na Wyspy”, czyli do Wielkiej Brytanii. Dlaczego Polacy decydują się na pozostawienie na miejscu rodzin, rezygnację z pracy i podróż za chlebem w nieznane?

Odpowiedź jest prosta – dla szybkiego i wysokiego zarobku. Czy tak rzeczywiście jest w praktyce? Weźmy pod lupę najpopularniejszą w tej chwili możliwość wyjazdu za granicę – pracę przy opiece nad osobami starszymi.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech pojawiają się i znikają. Można znaleźć w Internecie dziesiątki firm, które ogłaszają się jako pośrednicy, zatrudniający opiekunów i opiekunki osób starszych w Niemczech. Gwarantują zatrudnionym wybór odpowiedniej rodziny, wsparcie językowe, opiekę przez cały okres pobytu na miejscu, transport do i z miejsca zlecenia oraz terminowe wypłaty, które opiewają na bardzo wysokie kwoty, wypłacane w niemieckiej walucie – Euro. Czy tak jest w rzeczywistości?

Dużo zależy od firmy, z którą podejmujemy współpracę. Najbezpieczniej jest wybrać taką, którą poleca nam sąsiadka, kuzynka czy kto inny, kto już z tą firmą wyjeżdżał i sprawdził, że jest rzetelna i terminowa. Nie musi to być ogromna korporacja. Często niewielkie firmy mają bardziej indywidualne podejście do zatrudnianych opiekunek niż duże korporacje.

Rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest umowa, którą podpisujemy. Powinna być skonstruowana w sposób jasny i przejrzysty. W razie jakichkolwiek wątpliwości dopytujmy, żeby nie podpisać czegoś, czego później będziemy żałować. Dowiedzmy się koniecznie o kwestie:

– składek, które są odprowadzone od kwoty wynagrodzenia,

– ubezpieczenia, które będzie nas obejmowało w czasie wyjazdu,

– transportu do i z miejsca zlecenia (czy kwotę tę, często dość wysoką, pokrywa firma, czy musimy zapłacić z własnej kieszeni),

– dokładnego stanu zdrowia naszego podopiecznego.

Firma natomiast będzie się przyglądała naszemu dotychczasowemu doświadczeniu opiekuna czy opiekunki w Niemczech lub innym kraju. Nie jest powiedziane, że osoba bez doświadczenia nie może wyjechać do pracy przy opiece. Powinna jednak wcześniej zostać dokładnie poinformowana, z czym ta praca się wiąże w praktyce i mieć pełną świadomość, na co się decyduje. Dla firmy wysłanie kogoś do miejsca odległego o kilkaset kilometrów „na próbę” to bardzo wysokie koszty, więc szukają osób pewnych i zdecydowanych. Idealny kandydat bądź kandydatka powinna znać język minimum w komunikatywnym stopniu, mieć doświadczenie w opiece nad starszą osobą (doświadczenie przy opiece nad mamą, ciocią czy babcią również będzie istotne), nie mieć na miejscu zobowiązań, które uniemożliwiłyby jej pozostanie w Niemczech na czas wykonywania zlecenia. Osoba przeprowadzająca nas przez cykl rekrutacyjny zwróci również uwagę na wymienione w ankiecie wstępnej umiejętności, takie jak gotowanie czy sprzątanie, nałogi oraz czystość i schludność naszego ubioru.

Kiedy przejdziemy proces rekrutacyjny, mamy szansę na wyjazd jako opiekun osób starszych niemcy. Stawka będzie uzależniona od naszego dotychczasowego doświadczenia, poziomu znajomości języka, dodatkowych umiejętności i zakresu obowiązków, które czekają nas na miejscu. Czy da się dużo zarobić przy tego typu pracy? Owszem, stawki są wysokie, jednak praca nie należy do najłatwiejszych. Sam musisz więc rozważyć, czy praca przy opiece w Niemczech jest dla Ciebie.

Więcej znajdziesz na stronie: http://avoria.pl/