sciany-z-roslin

Nowoczesne aranżacje – ściana z mchu

Nowoczesność zaskakuje każdego dnia nowymi pomysłami. Pomysłowość nie zna granic i w dzisiejszych czasach nie ma jeszcze rzeczy, której ktoś by nie zapragnął, a inny by nie zrealizował tego upragnionego snu. Jednym z takich nietypowych pragnień jest ściana z mchu. Każdy od czasu do czasu potrzebuje odmienić swoje środowisko życia, każdy odnawia swoje mieszkanie, re-dekoruje je, aby tchnąć w nie nowe życie, które ma odmienić i uszczęśliwić nasze.
Standardowym zabiegiem upiększającym nasze mieszkanie jest po prostu odmalowanie (odświeżenie starego koloru, aby nie było widać zabrudzeń lub też jego całkowitą zmianę), do innych należą : tapetowanie( tu mamy do wyboru tapetę na całą ścianę, fototapetę lub też położenie tapety ozdobnej pasami lub na jednej ścianie, aby uzyskać optymalny efekt), gładź strukturalna (np. pergamino – ściana o strukturze pofałdowanej skóry). Wymienione rozwiązania należą do tradycyjnych, całkowitą nowością na rynku jest tworzenie kompozycji z roślin na ścianie – dużą popularnością cieszy się ściana z mchu.
Ściana z mchu jest dość nietypowym i ekstrawaganckim rozwiązaniem, dla fanatyków, którzy nie wyobrażają sobie życia bez naturalnej zieleni, do tej pory,  we wnętrzach musiały wystarczyć rośliny doniczkowe. Jest to dość nowy trend, ponieważ ta technologia dotarła do Polski dopiero  w 2012 roku. Wbrew pozorom jest to dość trwałe rozwiązanie, które nie wymaga zbytniej pielęgnacji.

Cała sztuczka polega na tym, że używa się do tego roślin stabilizowanych, czyli takich, których naturalne piękno zostało utrwalone na dłużej przy pomocy odpowiedniej technologi, a mianowicie użyto w tym celu gliceryny. Pomysł na utrwalenie piękna zielonych roślin narodził się w 1988 roku, więc dość dawno dostarczając florystom, dekoratorom wnętrz oraz projektantom szeroką gamę możliwości. Pierwszą fabryką w roku 1991 , która na szeroką skale produkowała rośliny stabilizowane była Prowansja czyli region południowej Francji . Kolejnym krokiem w stabilizacji roślin była stabilizacja palm w 1994 roku dokonana w fabryce w Valencii, a prawdziwy boom roślin stabilizowanych dokonał się 1996 roku w Ekwadorze. Jak widać ściana z mchu, a przynajmniej jej technologia ma już 28 lat, szkoda, że tak interesujące technologie docierają do nas tak późno.

Inspiracja : Jukogreendesign.pl/ściany-z-mchu