animator-2

Kim jest animator i na czym polega jego praca?

Pewnie nie raz słyszałeś o animatorach, ale czy wiesz, czym tak naprawdę zajmują się ludzie wykonujący ten zawód?

Kim jest animator?

Animator jest osobą, której zadaniem jest aktywizowanie społeczności do działania. Zajmuje się angażowaniem ludzi do podejmowania nowych wyzwań, w których konsekwencji miło spędzają czas, nawiązują nowe znajomości i mogą w łatwy sposób przełamać się, poznając grupę nowych ludzi, przy okazji zdobywając wiedzę. Wyróżniamy kilka rodzajów animatorów, między innymi: animator kultury i zabaw dla dzieci.

Czym zajmują się animatorzy?

Zadaniem animatora kultury jest organizowanie wydarzeń kulturalnych w taki sposób, żeby zachęciły do siebie potencjalnych uczestników. Celem animacji kulturowej jest propagowanie danej gałęzi kultury: na przykład dzieł znanych malarzy. Poprzez swoją pracę animator sprawia, że uczestnicy zabawy, a także przypadkowi ludzie, którzy są świadkami animacji, z zainteresowaniem słuchają tego, co ma do powiedzenia i chętnie biorą udział w wymyślanych przez niego zadaniach, których celem jest przemycenie wiedzy dotyczącej kultury i rozbudzenie w uczestnikach ciekawości. Zdolny animator potrafi namówić społeczeństwo, by zainteresowało się daną sprawą, poprzez takie działania, jak m.in. ciekawe gry terenowe, zagadki i konkursy z nagrodami. Jego celem nie jest narzucanie ludziom konkretnym czynności, lecz sprawianie, że z własnej woli będą chcieli je wykonywać.

Animator zabaw dla dzieci jest z kolei osobą, której zadanie nie różni się znacznie od tej, którą wykonuje animator kulturalny, jednak wymaga od pracownika specyficznego podejścia, dzięki któremu uda mu się zainteresować dzieci. Wiadomo, że maluchy nie są w stanie skupiać uwagi zbyt długo na jednej rzeczy, dlatego ważną częścią pracy animatora jest umiejętne podzielenie czasu pomiędzy elementy zabaw i edukacji. Dzięki wypracowaniu odpowiednich proporcji animator jest w stanie w momentach skupienia przekazać dzieciom wiedzę, której szerzenie jest celem jego pracy, jednocześnie zapewniając im niezapomnianą rozrywkę. Oczywistym jest, że to, co kojarzy nam się jako ciekawe i pozytywne, jest dużo łatwiej zapamiętać niż to, co przekazywane jest w nudny, monotonny sposób. Rolą animatora jest więc promowanie danego tematu wśród najmłodszych w taki sposób, by zapamiętali jak najwięcej.

Czym jeszcze zajmuje się animator?

Oprócz wymienionych wyżej funkcji, jednym z zadań animatorów jest integrowanie grupy, wśród której pracują. Często są wynajmowani przez przedszkola, szkoły, a nawet poważne firmy, by pomóc grupie nowych osób poznać się i nawiązać przyjazne stosunki, dzięki którym uda się utworzyć przyjazną atmosferę w miejscu pracy i nauki. Widać więc, że animator pełni bardzo odpowiedzialną funkcję, która może przynieść niezwykle pozytywne skutki.

http://www.animacja-stageman.pl/szkolenie-animatorow,d15.html – szkolenie animatorów.