wheel-bikes-bike

Jak wybrać rower?

Najważniejsze, co musimy wiedzieć, przed zakupem nowego roweru, to w jakim charakterze będziemy go używać – czy chcemy jeździć nim do pracy i na krótkie wypady np. do sklepu, czy potrzebujemy jednośladu na weekendowe wycieczki po bezdrożach itd. Popularne rowery górskie i trekkingowe sprawdzą się w każdych okolicznościach, ale ich zakup może być nieopłacalny, jeśli w zupełności wystarczałaby nam tańsza alternatywa w postaci np. roweru miejskiego, którego z kolei nie można polecić do przejażdżek leśnymi czy górskimi ścieżkami. Wreszcie, amatorzy sportu nie uzyskają satysfakcji, jeśli będą startować w zawodach na ciężkim, nieprzystosowanym do rywalizacji na trasie sprzęcie. Dobre sklepy rowerowe oferują szeroki wybór marek każdej odmiany roweru, tak więc warto wyrobić sobie własną opinię i nie polegać wyłącznie na poradach sprzedawcy, który nawet przy najlepszych chęciach może nie orientować się w naszych potrzebach.

Wybór roweru zależy też oczywiście od naszego budżetu, absolutnie jednak należy pamiętać, że przy zakupie roweru obowiązuje zasada ,,skąpy traci dwa razy” – tani rower z marketu może kosztować nawet tylko 800 złotych, ale będzie się psuć znacznie częściej, niż markowy sprzęt z dobrego sklepu rowerowego. Ponieważ będziemy jeździć na naszym jednośladzie przez kilka do kilkunastu lat, koszty ciągłych napraw i zakupu części zamiennych często pożrą oszczędności, jakich dokonaliśmy przy zakupie. Rowerzyści, którzy koniecznie potrzebują pojazdu [przyjaznego domowemu budżetowi, mogą kupić używany rower, ale warto zwrócić uwagę na przebieg i to, na jakiej trasie poprzedni właściciel nim jeździł. Paradoksalnie, do najszybciej niszczących się należą rowery miejskie, ze względu an to, że są stale używane, nawet codziennie.

Jak wiele innych towarów, obecnie rowery coraz częściej kupuje się przez internet. Oczywistą wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie możemy obejrzeć roweru przed zakupem, dlatego warto zwrócić uwagę na warunki zwrotu dokonanego zakupu! Jeśli wolimy zapoznać się ze sprzętem wcześniej, dobre sklepy rowerowe można najłatwiej znaleźć w centrach handlowych.