11378746103_d98b995339_k

Inwestycja w złote monety, czy to się opłaca?

Kolekcjonowanie monet to nie tylko bardzo interesujące hobby, może być także zyskowną inwestycję. Genialnym przykładem jest moneta kolekcjonerska XIII konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina wydana w 1995 r. Kiedy została wyemitowana i wypuszczona na rynek jej wartość szacowało się na około 800 zł. Teraz jest warta o wiele wiele więcej bo możemy na niej zyskać aż 40 tysięcy złotych!

Decydując się na inwestowanie w złote monety należy mieć świadomość, że nie każda moneta jest „perełką”, która przyniesie zysk w przyszłości. Rynek wypełnia się monetami, na których wybijane są podobizny znanych osób, lecz nie dajmy się na to nabrać. To monety produkowane przez komercyjne firmy i tak na prawdę nie posiadają żadnej wartości. Tylko te, które emitowane są na zlecenie NBP mają wartość i to właśnie w te monety warto inwestować, aby po jakimś czasie zainwestowany nakład pieniężny zwrócił się z nawiązką. Unikaj monet z niewiarygodnych źródeł takich jak internetowe aukcje, czy tych które dołączane są do gazet.
Często można spotkać się także z pojęciem „złote monety bulionowe”, kolekcjonerzy znają to pojęcie, jedna laik nie będzie miał pojęcia co to jest. Dla wyjaśnienia monety bulionowe to monety lokacyjne, bite w celach inwestycyjnych czyli na lokatę kapitału. Są to monety z metali szlachetnych, czyli między innymi srebra, złota i platyny. Niekiedy takie monety złote nie mają określonej wartości za to podaje się się zawartość kruszcu np 1 uncja. Zwykle nakład ich wydania jest ograniczony i zależy od popytu.
Aby na sprzedaży takich monet nie stracić warto udać się do skupu, lub odsprzedać je innym kolekcjonerom.

Oczywiście należy pamiętać też o wyżej opisywanych przypadkach monet bezwartościowych. Jeśli już decydujemy się na inwestycję w złote monety warto sprawdzać jak jest ona zapakowana, czy nie ma na nich odcisków palców, zabrudzeń czy rys. To znacznie zmniejsza wartość monet.