electrician-electric-electricity-worker-building-4

Czym są rozdzielnice elektryczne i do czego służą takie systemy?

Rozdzielnice elektryczne to systemy, które wykorzystuje się w różnorodnych sieciach elektrycznych. Ma to na celu rozdzielenie przesyłanej energii elektrycznej. Rozdzielnice możemy spotkać zarówno w sieciach domowych i mieszkaniowych jak również biurowych i przemysłowych. W zależności od rodzaju sieci stosuje się odpowiednio dopasowane rodzaje rozdzielnic. Z czego to wynika? Otóż sieci posiadają różną moc, a więc wymaga to zastosowania rozdzielnic, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania. Standardowym wyposażeniem takich rozdzielnic są aparaty, między innymi aparaty zabezpieczeniowe, łączące, sygnalizacyjne, sterownicze czy pomiarowe. Ponad to w rozdzielnicach stosuje się wiele urządzeń które są elementami automatycznymi, a więc nie wymagają żadnego wspomagania z naszej strony.

Przed rozdzielnicami stawia się wiele różnych zadań. Jeśli chodzi na ten przykład o sieć przemysłową, rozdzielnice mają zapewnić ochronę obwodów, a także całej sieci, jak również uchronić przed zwarciami i przeciążeniami, które mogą być niekiedy bardzo niebezpieczne. Kolejna kwestią jest  zapewnienie kontrolowania stanu izolacji sieci. Dzięki wbudowanym urządzeniom pomiarowym przy pomocy rozdzielnic można dokonywać także pomiarów elektrycznych. W mieszkaniach stosuje się bardziej estetyczne rozdzielnice skrzynkowe. Bardzo często spotyka się je także w biurach. Istotnym faktem jest również to, aby stosowana w danym miejscu rozdzielnica była łatwo dostępna, a także łatwa w obsłudze, tak aby każdy w razie jakiejkolwiek awarii mógł się do niej dostać. W zależności od różnych miejsc rozdzielnice posiadają inne cechy, np rozdzielnice tablicowe możemy zamontować tam gdzie natężenie prądu jest niskie ( do ok. 100-150A), rozdzielnice skrzynkowe to już system dla prądów znacznie większych, natomiast rozdzielnice szafowe spełniają swą role jeśli w grę wchodzi prąd o natężeniu od kilkuset do kilku tysięcy amperów.
Firmy które produkują i sprzedają rozdzielnice, na pewno dopasują ich odpowiedni rodzaj do indywidualnych potrzeb klientów.

Polecamy http://www.elbig.com.pl/pages/rozdzielnice-elektryczne.php