nider

Czy warto uczyć się języka niderlandzkiego?

Wśród najpopularniejszych języków obcych, których uczą się Polacy, od lat króluje angielski. Wielu ludzi uczy się również niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego. Coraz
większym zainteresowaniem cieszą się języki z dalekich krajów, jak chiński i japoński. Co jednak z bliższymi nam krajami? W końcu Belgowie i Holendrzy znają język niderlandzki. Porozumiemy się też za jego pomocą z mieszkańcami Surinamu i byłych Antyli Holenderskich. Mimo że język niderlandzki różni się w swoich regionalnych odmianach, znając jedną, z łatwością zrozumiemy też inne. Dlatego niech nie zrażają nas nazwy język flamandzki czy holenderski – to nadal język niderlandzki. Mają taką samą gramatykę, podobne słownictwo i akcentowanie. O ile w Belgii język w zasadzie się nie zmienia, to Holendrzy używają coraz częściej słów z języka angielskiego.
Czy znajomość języka niderlandzkiego jest konieczna do pobytu w Holandii lub Belgii? To zależy, jak długo i jakim celu chcemy tam przebywać. Jeśli planujemy stały pobyt, umiejętność porozumiewania się w języku ojczystym tubylców bardzo ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Nie możemy przecież polegać zawsze na języku angielskim! Trudno też wtedy udowodnić naszą sympatię do danego kraju, jeśli przez dłuższy czas nie zadaliśmy sobie trudu, by opanować choćby podstawy. Jeśli naszym celem jest krótki pobyt wakacyjny czy urlopowy, także warto przyswoić sobie kilka użytecznych zwrotów. Język niderlandzki przyda nam się w każdym sklepie, hotelu i urzędzie.
Jeśli wcześniej uczyliśmy się niemieckiego, będziemy mieć ułatwione zadanie. Gramatyka obu języków jest bardzo podobna. Na plus należy zapisać mniejszą liczbę rodzajników, których się nie odmienia. Język niderlandzki wykazuje też sporo podobieństw do języka angielskiego. Początkującym trudności może sprawiać wymowa, ale ulgę przyniesie pisownia. Jest bardzo podobna do wymowy, dzięki czemu nie będziemy mieć problemów z ortografią, a pisanie choćby maili nie będzie stanowiło dla nas wyzwania. Na rynku istnieją książki i kursy, które ułatwią nam naukę.

Fragment opracowano dzięki uprzejmości : Polskoniderlandzki.pl